10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı Amasya Tamimi ve Milli Mücadelenin 100’üncü yılı etkinlikleri çerçevesinde 12-22 Haziran Atatürk Kültür ve Sanat Haftası’nın başlangıcı olan kortej yürüyüşüne katıldı.
Amasya Tamimi ve Milli Mücadele’nin 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Amasya’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kente gelişinin canlandırılması ve kortej yürüyüşü gerçekleştirildi. Atatürk’ün o gün, karşılama heyetinin başında bulunan ve “Paşam bütün Amasya emrinizdedir.” diyen Amasya Müftüsü Hacı Hafız Tevfik Efendi ile şehir merkezine doğru yürüyüşü canlandırıldı.
Daha sonra Vali Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, protokol üyeleri ve vatandaşlar, Cülüs Tepe’den Yavuz Selim Meydanı’na kadar “Atatürk ve Bayrağa Saygı” yürüyüşü gerçekleştirildi. Daha sonra Yerli ve yabancı halk oyunları ekiplerinin de içinde bulunduğu tören geçişi yapıldı. Programın devamında meydanda Anıta Çelenk sunumu sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Vali Dr. Osman Varol, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Nihat Ergün, Belediye Başkanı Mehmet Sarı anı defterini imzaladılar. Akabinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü Halk Oyunları ekibi tarafından sergilenen gösteri beğeniyle izlendi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, kortej yürüyüşü sonrası yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Bu yıl 100’üncü yılını anmaya başladığımız ve 1923 yılına kadar devam edecek olan istiklal mücadelemiz, tarihin kaydettiği en disiplinli, en sistemli mücadeledir. Planlama, koordinasyon, diplomasi ve savaş yeteneği bu mücadelede birleşmiştir. Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi örgütlemek için İstanbul’dan Ankara’ya kadar uzanan yolculuğunun her gününün özel bir anlamı vardır. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak bastıktan sonra, 12 Haziran 1919’da Amasya’ya gelmesi bir ümidi ateşlemiştir. Zira gazi Mustafa kemal Atatürk’ün Amasya’ya gelişinden 10 gün sonra Amasya genelgesi yayımlanmış, bir ay sonra Erzurum kongresi toplanmış, 4 Eylül’de de Sivas kongresi toplanmıştır. Yani Amasya’da sadece kurtuluşun değil, kuruluşun da planları yapılmıştır” dedi.