10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya İl Özel İdaresi tarafından 2012 yılında yapımı tamamlanan Yıkılgan Göletine, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından tersip bendi yapılarak göletin, yaşanabilecek doğal sorunlara karşı koruma altına alınması sağlanmıştır.
Çalışmalar kapsamında; fazla miktarda sediment taşıyan ve bu nedenle gölet aynasında çeşitli problemlere neden olan sedimentin tersip benti vasıtasıyla gölete zarar vermesi engellenmiştir. Sedimenti tersip bendinde depolamak suretiyle, mansaba sediment intikalini önleyerek göleti koruyucu bir takım önlemler alınmıştır. Bunun yanında, dolaylı olarak arkalarında biriktirdikleri sedimentle, dere yatak eğimini kırmaları ve yatakta su yükünü azaltmaları sonucu, suyun aşındırma ve sürükleme gücünü düşürdükleri için, belirli bir yatak uzunluğunca mecrada oyulmaları da önlemiştir.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar; İl Özel İdaresi olarak yaptığımız gölet çalışmaları sonucunda da bazı dönemlerde koruyucu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz ve böylece sedimentin mansaba taşınmadan kontrolü düşünülmüş olup, yağış havzalarından kaynaklanan sedimenti mansaba intikal etmeden depolamak amacıyla gölete su taşıyan dere yatağına inşa edilen enine tersip bendi ile yıkılgan göletini yaşanabilecek doğal afet ve taşkınlara karşıda korumuş oluyoruz dedi.
Amasya İl Özel İdaresi tarafından 2012 yılında yapımı tamamlanan Yıkılgan Göletine, Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından tersip bendi yapılarak göletin, yaşanabilecek doğal sorunlara karşı koruma altına alınması sağlanmıştır.
Çalışmalar kapsamında; fazla miktarda sediment taşıyan ve bu nedenle gölet aynasında çeşitli problemlere neden olan sedimentin tersip benti vasıtasıyla gölete zarar vermesi engellenmiştir. Sedimenti tersip bendinde depolamak suretiyle, mansaba sediment intikalini önleyerek göleti koruyucu bir takım önlemler alınmıştır. Bunun yanında, dolaylı olarak arkalarında biriktirdikleri sedimentle, dere yatak eğimini kırmaları ve yatakta su yükünü azaltmaları sonucu, suyun aşındırma ve sürükleme gücünü düşürdükleri için, belirli bir yatak uzunluğunca mecrada oyulmaları da önlemiştir.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Erdin Acar; İl Özel İdaresi olarak yaptığımız gölet çalışmaları sonucunda da bazı dönemlerde koruyucu çalışmalarımızı sürdürmekteyiz ve böylece sedimentin mansaba taşınmadan kontrolü düşünülmüş olup, yağış havzalarından kaynaklanan sedimenti mansaba intikal etmeden depolamak amacıyla gölete su taşıyan dere yatağına inşa edilen enine tersip bendi ile yıkılgan göletini yaşanabilecek doğal afet ve taşkınlara karşıda korumuş oluyoruz dedi.