SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

Yeni Yılda Emzirme Ödeneği; 520 TL

Yeni Yılda Emzirme Ödeneği; 520 TL
Bu haber 27 Ocak 2023 - 9:01 'de eklendi ve 196 views kez görüntülendi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, 2023 yılı emzirme ödeneği, kimlere verildiği, nereye başvurulması ve hangi belgelerin gerekli olduğu konusunda bilgilendirmede bulundu.Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel, “Emzirme ödeneği, sistemde görünen rapora istinaden otomatik olarak ödenir. Adınıza yatırıldığı tarihten itibaren beş yıl içerisinde çekilmelidir” dedi.Amasya İl Müdürü Nurcan Yurt Şenel aşağıdaki bilgileri paylaştı;
EMZİRME ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?
Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdine tabi ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir.Emzirme ödeneği hizmet akdine tabi çalışan (4/a’lı) sigortalılar ile kendi adına ve hesabına (4/b’li) çalışan sigortalının yararlanabildiği bir ödeme türü olup, kamu görevlisi olan sigortalılara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu gereğince kendi kurumlarınca ödeme yapılmakta olup bu kişilere emzirme ödeneği ödenmez.”
EMZİRME ÖDENEĞİNİN ŞARTLARI NELERDİR?
Yurt Şenel, açıklamasının devamında: “Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan eşinin doğum yapması halinde sigortalı erkeğe emzirme ödeneği verilebilmesi için-Hizmet akdine tabi (4/a lı) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş olması,-Kendi adına ve hesabına (4/b li) çalışan sigortalılar için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi yatırılmış ve genel sağlık sigortası primi dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması,-Doğumun canlı gerçekleşmiş olması şarttır. Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalılardan sigortalılığı sona erenlerin, bu tarihten başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın veya eşi analık sigortasından yararlanacak erkek, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün prim ödenmiş olması şartıyla emzirme ödeneğinden yararlandırılır. Emzirme ödeneği her bir çocuk için doğum anında yaşaması şartıyla (canlı doğum) doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenerek Bakanlık Makamınca onaylanan tarife üzerinden verilir. 2020 yılı için bu rakam 202,00 TL, 2021 yılı için 232,00 TL, 2022 yılı için 316 TL ve 2023 yılı için 520,00 TL olarak belirlenmiştir.Emzirme ödeneğinin talep edilmesinde hak düşürücü süre, hakkın doğduğu tarihten itibaren beş yıldır.”dedi.
EMZİRME ÖDENEĞİ ALMAK İÇİN NEREYE BAŞVURULUR? BAŞVURU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR? Emzirme ödeneğine hak kazanan sigortalıların ödeneklerini almaları için Kuruma talep dilekçesi verme şartının kaldırıldığını söyleyen Yurt Şenel: “Emzirme ödeneği, sistemde görülen emzirme ödeneği raporuna istinaden otomatik olarak ödenmektedir.” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA