Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
TÜBİTAK BiGG 2022 Yılı 2. Yeşil Büyüme Çağrısının sonucuna göre yürütücülüğünü Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç’un yapa-cağı “İnsansız Hava Taşıt-larının (İHA ve SİHA) Uçuş Evresine ve Yüksek İrtifa Koşullarına Göre Motor Performansını Arttıracak Yakıt Katkı Maddesi Geliştirilmesi ve Yakıt Besleme Kontrol Sistemi Tasarımı” konulu proje TÜBİTAK TEYDEB 1512 Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Projede Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç’un yanı sıra Selçuk Üniversitesinden Doç. Dr. İlker Örs, Erciyes Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sarıkoç ve Fırat Üniversitesinden Arş. Gör. Dr. Erman Çelik projede araştırmacı olarak görev alacak.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Proje Yürütücüsü ve Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç; “Bu proje İHA ve SİHA’ların yüksek irtifalarda motor performansını, yanma verimini ve egzoz emisyonlarını iyileştirecek zenginleş-tirilmiş yakıt katkı maddeleri geliştirmenin yanısıra; uçuş evresi ve atmosferik koşullara göre yapay zeka destekli yakıt besleme kontrol sistemi geliştirilmesi ile ilgilidir. Proje sonucunda, İHA ve SİHA’ların daha yüksek irtifalara çıkma-sını, daha uzun süre havada kalmasını, menzilinin ve faydalı yük taşıma kapasitesinin artmasını sağlayacak cihaz ve kimyasal katkı maddelerinden oluşan yüksek katma değerli ürünler elde edilmesi hedeflenmektedir.” dedi.
Proje ekibinde yer alan akademisyenleri tebrik eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ise, projenin verimli ve faydalı olmasını temenni etti.