SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

TÜBİTAK TEYDEB 1512 Programı Kapsamında Destek

TÜBİTAK TEYDEB 1512 Programı  Kapsamında Destek
Bu haber 27 Ocak 2023 - 8:55 'de eklendi ve 182 views kez görüntülendi.

TÜBİTAK BiGG 2022 Yılı 2. Yeşil Büyüme Çağrısının sonucuna göre yürütücülüğünü Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç’un yapa-cağı “İnsansız Hava Taşıt-larının (İHA ve SİHA) Uçuş Evresine ve Yüksek İrtifa Koşullarına Göre Motor Performansını Arttıracak Yakıt Katkı Maddesi Geliştirilmesi ve Yakıt Besleme Kontrol Sistemi Tasarımı” konulu proje TÜBİTAK TEYDEB 1512 Programı kapsamında destek almaya hak kazandı. Projede Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç’un yanı sıra Selçuk Üniversitesinden Doç. Dr. İlker Örs, Erciyes Üniversitesinden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Sarıkoç ve Fırat Üniversitesinden Arş. Gör. Dr. Erman Çelik projede araştırmacı olarak görev alacak.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Proje Yürütücüsü ve Amasya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selçuk Sarıkoç; “Bu proje İHA ve SİHA’ların yüksek irtifalarda motor performansını, yanma verimini ve egzoz emisyonlarını iyileştirecek zenginleş-tirilmiş yakıt katkı maddeleri geliştirmenin yanısıra; uçuş evresi ve atmosferik koşullara göre yapay zeka destekli yakıt besleme kontrol sistemi geliştirilmesi ile ilgilidir. Proje sonucunda, İHA ve SİHA’ların daha yüksek irtifalara çıkma-sını, daha uzun süre havada kalmasını, menzilinin ve faydalı yük taşıma kapasitesinin artmasını sağlayacak cihaz ve kimyasal katkı maddelerinden oluşan yüksek katma değerli ürünler elde edilmesi hedeflenmektedir.” dedi.
Proje ekibinde yer alan akademisyenleri tebrik eden Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı ise, projenin verimli ve faydalı olmasını temenni etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA