10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Suluova Meslek Yüksek Okul(MYO) Gıda İşleme Bölüm öğrencileri, ARGE çalışmaları kapsamında gıda sektöründe yer alması amacıyla tamamen doğal sucuk, peynir ve reçel üretimi gerçekleştirdi.
Gıda Teknolojisi Programının Et Teknolojisi Dersi ile Gıda Kalite Kontrol ve Analizi Programının Et ve Ürünleri Analizi Dersi kapsamında öğrenciler aldıkları eğitimler sonucunda piyasada olmayan 30 kadar farklı türde sucuk yaptılar. MYO Öğrencileri sucuk ’un yanı sıra ayrıca reçel ve peynir üretimi ile simit ve de kek üretimi yaptılar.
Yapılan üretim çalışmalarının amacı hakkında açıklamalarda bulunan Gıda İşleme Bölüm Öğretim Görevlisi Fadime Seyrekoğlu, bölüm öğrencilerinin mezun olduktan sonra sektörde teoriğin yanında pratik uygulamayı da öğrenmek suretiyle rakiplerinden farklı bilgi ve beceri sahibi olabilmelerini sağlamak olduğunu kaydetti.
Seyrekoğlu; bu bilgi ve beceri donanımına sahip öğrencilerin iş hayatına atıldıklarında başarılı olduklarını, Firmaların ise gıda teknikeri ihtiyaçlarını Yüksek Okul ile iletişime geçerek donanımlı öğrenci talep ettiklerini, bu durumun da yürüttükleri çalışmaların başarıya ulaşmış olması bakımında çok önemli olduğunu kaydetti.
Başarılı çalışmaları dolayısıyla öğrencileri tebrik eden Meslek Yüksek Okul Müdürü Dr. Öğretim Görevlisi Murat Karavin ise “bu çalışma kapsamında öğrencilerimize farklı bakış açısıyla piyasaya yeni ürünler kazandırılmasını hedeflemekteyiz. Bunun içinde daha önceki yaşantımızda kullandığımız geleneksel yöntemleri günümüz şartlarında ve sağlığı ön plana alan tamamen doğal maddelerden oluşan yeni ürünler geliştirmelerini teşvik etmek amacındayız. Öğrencilerimizi bu gibi çalışmalarla destekliyoruz. Öğrencilerimizin burada ürettikleri çok sayıda yeni ürünlerden birkaçının sektörde yer bulacağına da inanıyoruz. Bu doğrultuda öğrencilerimiz öğretim görevlilerimiz nezaretinde pilot çalışmaları yürütüyor” dedi.
Karavin, Öğrencilerin becerileriyle imal ettikleri bu doğal ve sağlıklı ürün çeşitlerini tüketiciye farklı tat anlamında sunulabilmesini arzu ettiklerini, bunun için de ilgili kurum ve kuruluşların bu öğrencileri dikkate alıp iş birliği içinde sektöre yeni ürün arzlarının yapılabileceğini söyledi.
Öğrenciler tarafından imal edilen ürünler MYO salon ve yemekhanesinde sergilenerek tüketicinin beğenisine sunuldu. Daha sonra ise Dr. Öğretim Görevlisi Murat Karavin, MYO öğretim görevlileri ile öğrenciler imal edilen ürünlerden oluşan yiyeceklerle kahvaltı yaptılar.