10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından gelecekte çiftliklerimizi ve tarımsal üretimimizi emanet edeceğimiz genç çiftçilerimize bir proje olarak düşündüğümüz zaman, tarih olarak planlanan ve tüm aşaması kayıt altına alınacak “Yeni Nesil Tarım Makineleri Operatörlüğü Eğitimi”ne başlamış bulunmaktayız” denildi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada; “Tarımsal üretimde kullanılan işgücünün maliyeti her geçen gün artmaktadır. Bu maliyeti karşılayacak durumda olanlar bile zaman zaman işçi bulmakta zorlanmaktadır. Buna ek olarak pek çok işletmenin iş gücü yaşlanmakta ve birçoğu işi göremez hale gelmektedir. Bütün bu olumsuzluklar tarımda makine iş gücü kullanımını her zamankinden daha önemli hale getirmektedir. Ne var ki tarımsal üretimde kullanılan makine ve ekipmanların bireysel olarak satın alınması fazla miktarda sermaye gerektirmektedir. Yeni teknolojiye uygun tarım makine ekipmanlarının fiyatlarının yüksekliği işletmelerin sermaye birikimlerinin önündeki engeller ile bir makineyi etkin bir biçimde kullanacak arazi büyüklüklerinin olmaması vb. sebepler işletmeleri alet ve makine satın almalarını zorlaştırmaktadır. Tarım makineleri edinme ve kullanımı sürecinde çiftçilerin teknik bilgi yetersizliği söz konusudur. Bu eksikliğin giderilmesinde de önemli bilgi azlığı söz konusudur. Ayrıca doğru seçilmiş makinelerin bile hatalı kullanımı söz konusu olabilmektedir. Başlatmış olduğumuz proje “Yeni Nesil Tarım Makineleri Operatörlüğü Eğitimi” tarımda verimlilik, ekonomik kazanç, modern tarım, sosyal iletişim, sonuçta dünya piyasasında başarılı ve rekabetçi olmaya katkı sağlayacaktır” denildi.