10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Hasan Coci Anadolu Lisesi 12. sınıf öğrencisi Burak Atagür, matematik öğretmeni Beyhan Gündüz danışmanlığında, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında, kodlama yaparak basit el hareketiyle kontrol edilebilen bomba imha robotu geliştirdi.
Eldivene yerleştirilen kablosuz iletişim cihazı, cep telefonu ve ivme sensörleri sayesinde bağlantı kurulan oyuncak araçtan yapılan robot, el hareketleriyle ileri, geri, sağa ve sola hareket ettirilebiliyor.
Mini bomba imha robotunun bazı parçalarını kendi imkânlarıyla üreten Atagür, destek sağlanması halinde robotunu geliştirmeyi planlıyor.
Atagür, yaptığı açıklamada, şüpheli paketlerin ve zararlı maddelerin, operatörün taktığı eldivenle uzaktan el hareketi yardımıyla çalışan robot sayesinde etkisiz hale getirilebileceğini söyledi.
Operatörün taktığı eldivendeki sensörler sayesinde el hareketlerinin bire bir robota iletildiğini aktaran Atagür, “Robot, el hareketlerini uygulayarak istenilen şeye daha hızlı ve güvenli müdahaleyi sağlıyor. Destek bulabilirsem robota kamera ve sanal gerçeklik gözlüğü eklemeyi düşünüyorum. Bu sayede robotu kullanan operatör, ne kadar uzakta olursa olsun istediği yeri rahatlıkla görerek cisimlere daha iyi şekilde müdahale edebilir.” diye konuştu.
Gündüz de öğrencisinin güzel bir proje geliştirdiğine işaret ederek “Bu tür projeler, fırsat verildiğinde öğrencilerin neler başarabileceğinin göstergesi. Biz de elimizden geldiğince öğrencimize destek vermeye çalışıyoruz.” dedi.