10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Türkiye Kamu Sen Amasya Şube Başkanı Şemsettin Dümen, ekonomik dar boğaza dikkat çekerek, piyasa gerçeklerine uygun oranda zam yapılmasını talep ederek, hayali değil gerçekçi zam istiyoruz dedi.
Dümen, “2017-2018 ve 2019 yıllarında yaşanan çarşı Pazar enflasyonu kamu çalışanlarını ve emeklileri ciddi düzeyde etkilemiş, aldıkları ücret zammı daha cebe girmeden eriyip gitmiştir.
Yetkili olan konfederasyon, yetkilerinin haklarını verememiştir. Çalışanların haklarını ileriye götürebilecek hiçbir kazanım elde edememiştir. 2017 yılında gerçekleşen enflasyon %11,92, yetkili sendika %3+4 zam almıştır. 2018 yılında gerçekleşen enflasyon %20,3 yetkili konfederasyonun %4+3,5’a imza attığını biliyoruz. 2019 yılı için şimdilik gerçekleşen enflasyon %11,01, yetkili sendika %4+5 zamma imza atmıştır.
Hep hedef enflasyon üzerinden zam yapılarak emekli ve çalışan perişan edilmiştir.
Gıda enflasyonuna bakarsanız TÜİK rakamlarına göre %30, çarşı pazarın gıda enflasyonu ise %50’nin üzerinde yaşanıyor. Bizim kullandığımız mal ve hizmetler ortadadır. Memurun gelirinin yüzde 70’i gıda ve kiraya gidiyor.
Her ne kadar yetkili mercilerce yıllık enflasyonun %10,59’a düştüğü ifade edilse de son bir yıl içinde doğalgaz %53,8, tütün ve çay %50, meyve %25, sebze %13, ortalama gıda harcamaları %17, ulaşım %14,5, kira %12 artmışken son yapılan zamla birlikte elektrik fiyatlarındaki yıllık artış da %43’lere ulaşmıştır. Vatandaşın zorunlu harcamaları %15’ler dolayında artmışken yeniden değerleme oranları %22,58 artırılıp vergi, resim ve harçlara bu oranda zam yapılırken memur ve emeklilere yıllık ortalama 2020 yılı için %8,2 maaş artışı yapılması adalet ve hakkaniyetle bağdaşmayan bir durumdur.
TÜİK rakamları memurun enflasyonunu yansıtmıyor. Biz yıllardır toplu görüşmelerde bu konuyu masaya yatırdık. Enflasyon hedefi kadar oranlara imza atılmasının karşısındayız dedi.