10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, “Hükümet köprüsünde yaşanan trafik sorununu, başlattığımız çalışmaların bitirilmesi ile sona erdirmiş olacağız” dedi.
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı yapılacak olan genişletme çalışmaları hakkında gazetecilere açıklamada bulundu. Hükümet (Helkıs) köprüsü genişletme çalışmalarına bugün itibariyle başladıklarını belirten Belediye Başkanı Mehmet Sarı, açıklamasında; “12 Haziran tarihine kadar bitirmeyi planladığımız çalışmamız süresince köprümüz trafiğe kapalı kalacaktır. Bugün nasip olursa Hükümet Köprüsü olarak bilinen köprümüzün tadilatı ile ilgili çalışmayı başlattık. Köprümüzü sağlı sollu birer metre genişletiyoruz. Malumunuz köprümüze girişte trafik yığılması yaşanıyor, araçlar bu güzergahta manevra yapmakta sıkıntı yaşıyorlardı. Bu kapsamda, trafikte rahatlama ve kaldırımlarda bir miktar genişletme yapmış olacağız” diye konuştu.
Bu köprünün asıl isminin Helkıs köprüsü olduğunu ve pont döneminde yapıldığının tahmin edildiğini söyleyen Başkan Sarı, açıklamasının devamında;
“Romalılar döneminde yapılan ve daha Osmanlı döneminde ciddi bir tadilat ile tahta köprü olarak şehrin iki yakasının bağlanması noktasında ciddi bir hizmet veren köprünün 1939 yılında, Amasya Valisi Talat Bey tarafından yıktırılarak, yerine 1940 yılında beton köprü yaptırıldığının altını çizen Sarı, “80 yıl sonra, 2005 yılında Amasya Belediye Başkanlarımızdan ve eski bakanlarımızdan İsmet bey tarafından ufak bir tadilat gören köprümüz, 15 yıl sonra bizim tarafımızdan yol genişletmesi ve yol düzenlemesi olarak yeniden dizayn edilmiş olacak.”