10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Seçimlerden sonraki ilk muhtarlar toplantısında ilimizdeki muhtarlar ile bir araya gelen Vali Dr. Osman Varol hem yeni seçilen muhtarlar ile tanıştı hem de muhtarlık vazifesinin sorumlulukları hakkında bilgiler verdi.
Vali Varol yaptığı konuşmada muhtarların yeni görevlerinin hayırlı olmasını diledi. Muhtarların sadece kendisine oy verenlerin değil, sorumluluk alanlarında bulunan tüm mahalle veya köy sakinlerinin muhtarı olduğunu ve herkese karşı sorumlulukları olduğunu hatırlattı.
Muhtarlara verilen önemin arttığına ve özlük haklarının genişletildiğine değinen Vali Varol, buna paralel olarak muhtarlara düşen sorumluluğun da arttığına değindi. Muhtarların sorumluluğu altında bulunan mahalle veya köydeki vatandaşların tüm sorunları ile ilgilenmek zorunda olduğunu ifade ederek muhtarların devletin sahadaki kılcal damarları olduğunu vurguladı.
Vatandaşın devletten veya yerel yönetimlerden, özel idare veya belediyeden, beklediği hizmetlerin tespiti, takibi ve gerekli mercilere iletilmesi hususunda muhtarlara büyük bir sorumluluk düştüğünün altını çizen Vali Varol, muhtarların vatandaşın sorunlarına, sıkıntılarına ve ihtiyaçlarına duyarsız kalma gibi bir lükslerinin olmadığını belirtti.
Vali Varol, muhtarların vatandaşa karşı olan sorumluluklarının yanı sıra devlete karşı da bazı sorumlulukları olduğuna değindi. Bunların en başında hukuk sisteminin sağlıklı işlemesi için gereken tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. İnsanların yerleşimleriyle ilgili doğru beyanda bulunma, meydana gelebilecek asayiş ve birtakım kolluk sorunlarına müdahale edilebilmesi adına yetkili mercilere yardımcı olma, mahalle veya köylerde meydana gelebilecek sıkıntıları zamanında yetkililerle paylaşma durumlarını bunlara örnek olarak verdi. Doğal veya birtakım eylemler sonucu ortaya çıkabilecek sorunları önlemek adına muhtarların sürekli sahada olmasının, gözü açık bir şekilde halkın nabzını tutmasının ve fark ettikleri sıkıntıları göz ardı etmemelerinin kilit öneme sahip olduğunu hatırlattı. Bunu yapabilmek için de muhtarların sürekli sabit bir yerde ve mahallerinde bulunmalarının gerektiğini ifade etti.