10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, Merkez ilçe Kuzgeçe Köyü bölgesi ormanlık sahada 3 adet kırmızı orman karınca kolonisi gece yarısı farklı yerlere nakletti.
Amasya Orman İşletme Şefi Birol Yay ve ekipleri gece saat 02.30’da bir saatlik yolculuktan sonra Kuzgeçe Köyü üst bölgelerinde önceden tespit edilen kırmızı karınca (Formica Rufa) yuvalarına ulaşıldı. Özel kıyafetli görevliler tarafından teknik kurallara uygun bir şekilde koloniye müdahale edilerek öncelikli olarak kraliçe karıncalar tespit edildi. Yakalanan kraliçe karıncalardan birkaç tanesi yuvadan çıkarılan parça köklerle birlikte numaralandırılmış özel sandıklara nakledildi.
Amasya Merkez Kale mevkiinde ağaçlara zarar vererek kurumasına ve ölmesine neden olan Orman zararlılarına karşı Biyolojik Mücadele için hazırlanan yeni yuvalara nakil işleminde karıncalar yuvaya bırakıldı. Karıncaların bu yer değişiminden dolayı bölgeye adaptasyon sürecinde beslenmesi için yuvalarına toz şeker döküldü. Kırmızı orman karıncalarının ormana zarar veren böceklerin bölgesine nakil işlemi 5 saatte tamamlandı.
Yuvanın etrafındaki ormanlara ve orman bitki türlerine önemli ölçüde zarar veren böceklerin yumurta, tırtıl, pupa ve erginlerini yiyerek beslenen karıncalar ormanların biyolojik ve doğal yolla korunmasını sağlıyor.