SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

80 MİLYON TL’LIK DEV YATIRIM

80 MİLYON TL’LIK DEV YATIRIM
Bu haber 17 Mayıs 2019 - 9:35 'de eklendi ve 1.240 views kez görüntülendi.

Amasya İl Özel İdaresi 2019 yılında ilimizin ekonomisine, tarihine, kültürüne, eğitimine, turizmine, sporuna ve kırsal kesimine yönelik çok önemli yatırımları hayata geçirmek için 80 Milyon TL’lik dev bir bütçe oluşturdu. Vali Dr. Osman Varol: “Yatırım bütçesinin en verimli halde kullanılmasını sağlayacağız. En önemli hizmetlerimizden biri köy yollarımıza yönelik Bitümlü Sıcak Karışım (BTK) asfalt çalışmaları olacak” dedi.
Bütçeden yatırımlara 57.800.000 TL ödenek ayrılması sonrası hükümetimiz tarafından 22.283.000 TL’lik KÖYDES desteği ile birlikte toplam 80.083.000 TL’lik kaynak ilimize ayrıldı.
Vali Dr. Osman Varol’un başkanlığında düzenlenen ve Vali Yardımcısı Turgay İlhan, ilçe kaymakamları, İl Genel Meclisi Başkanı Zeki Erarslan ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ahmet Faruk Aykutlu ve diğer komisyon üyelerinin de katıldığı Köy Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) İl Tahsisat Komisyonu toplantısında bütçenin en verimli halde kullanılması konusu görüşüldü.
2019 yılında kırsal altyapıda standardın yükseltilmesi için öncelikle içme suyu yetersizliği bulunan bütün yerleşim birimlerimizin yatırım ve iyileştirme ihtiyaçları karşılanarak çevreye duyarlı bir yaklaşımla kanalizasyon konusundaki eksiklikler giderilmesi planlandı. İçme suyu depolarında güneş enerjisi uygulaması yapılarak tasarruflara önem verildi. Köylerin daha temiz ve düzenli olması için köy merkezlerine parke taşı döşenmesi ve filoya katılan yeni çöp toplama araçları ile birlikte köylerde temiz ve yaşanabilir alanların oluşturulması hedefleniyor.
Yapılacak en önemli hizmetlerden birinin Bitümlü Sıcak Karışım (BTK) asfalt çalışmalarının olacağını belirten Vali Dr. Osman Varol, “Geçmiş dönemlerde köylere yapılan BSK asfalt çalışmaları ile köylerin yol standartları en üst seviyeye çıkarıldı. Yolların, kalkınma, medeniyete ve pazara ulaşım için ne kadar önemli olduğunun bilinciyle köy yollarımızın köprü, menfez gibi sanat yapısı eksikliklerin giderilerek, birinci ve ikinci kat asfalt kaplama, stabilize ve yeni yol yapımı yatırımları ihtiyaç duyulan yerlerde tesis edilecek” dedi.
Kentin tarım potansiyelinin de dikkate alınarak kırsal alanlarda ürün çeşitliliği ve tarımsal üretimi artıracak sulama göletlerinin yapımına ve modern sulama sistemlerinin tesisine yönelik yürütülecek çalışmalara ağırlık verileceğini vurgulayan Vali Dr. Osman Varol, “Bu çalışmalar sayesinde hem su kaynaklarının ekonomik şekilde kullanılması sağlanmış hem de üreticinin birim alanda daha fazla ürün alabileceği, bölgenin iklim ve toprak yapısına uygun projelerin gerçekleştirilmesi sağlanarak meyve fidanı üretimi ve kaliteli tohum destekleriyle de ekonomik getirilerin yükseltilmesi sağlanacak” diye konuştu.
2019 yılında kırsal altyapının iyileştirilmesi yoluyla halkımızın yaşam kalitesini artırmaya yönelik yatırım ve faaliyetlerin yanı sıra eğitime verilen destek ilimizdeki kültür varlıklarının restorasyonu ve turizme kazandırılması amacıyla da önemli çalışmalar yürütülecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA