10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği, Amasya Barosu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bir alışveriş merkezinde kadına karşı şiddeti önleme danışma masası açarak hem bilgilendirdi hem de Kadın Acil Destek Uygulamasını (KADES) tanıttı. KADES hakkında bilgi veren Amasya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şiddet İzleme ve Önleme Merkezi Müdürü Azize Doyran, “Üç ayrı kuruluş burada kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede tek vücut bir hareket gerçekleştirmiş durumda. KADES’te şunu açıklamamız çok önemli: Özellikle kadınlar cep telefonlarına uygulama olarak indirmeleri halinde kadına yönelik şiddetle ilgili mücadelede büyük bir adım atabileceğimiz bir çalışma ile karşı karşıyayız. KADES, bireylerin kadına yönelik şiddetle ilgili cep telefonlarından çok hızlı ve seri bir şekilde emniyet birimlerine hızlıca bilginin ulaşmasını sağlayacak. O yüzden sadece kadınların cep telefonuna indiğini söyleyeyim. Cep telefonlarında kadın cinsiyetinin TC kimlik numarası kanalıyla tespit edilmesiyle birlikte KADES artık kişilerin cep telefonunda ve böylelikle de kişiler yaşamış oldukları şiddeti ya da şiddet yaşama ihtimalleri varsa eğer bir tuşla gerekli güvenlik önlemlerini alabiliyorlar” dedi. Amasya Emniyet Müdürü Toplum Destekli Polislik Şube Müdür Vekili Mustafa Sincanlıoğlu ise “Buradaki esas amacımız KADES programıyla Android telefonlar ve diğer sistem telefonlarıyla birlikte programın indirilmesiyle bayanın kimlik bilgilerini girmek suretiyle programı aktif hale getirmesi ve herhangi bir olumsuzluk anında tek tuşla 112 ve 155’e ulaşması vasıtasıyla ekiplerin seri bir şekilde müdahalesini gerektiren bir sistemdir. Sisteme ihbarın düşmesiyle birlikte en fazla 5 dakika içerisinde güvenlik kuvvetlerimiz olay yerine varıp, konuyu değerlendirmeye başlıyorlar” diye konuştu. Amasya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği, Amasya Barosu ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Kadına Şiddete Karşı Danışma Masası ve KADES programı ile gün boyu kadınları bilgilendirdi.