10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Dünyada 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşarken, Türkiye’de de her 8 kişiden 1’inde diyabet hastalığı bulunuyor.Dünyada 425 milyondan fazla insan diyabetle yaşarken, Türkiye’de de her 8 kişiden 1’inde diyabet hastalığı bulunuyor.Amasya İl Sağlık Müdürlüğü, diyabete dikkat çekmek için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü kapsamında yürüyüş düzenledi. Saraydüzü Kışlası önünden başlayan yürüyüş Yavuz Selim Meydanı’nda son buldu. Meydanda kurulan stantta yapılan ölçümde kan şekeri 105’in üzerinde çıkan vatandaşlar sağlık kuruluşlarına yönlendirildi İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, “Bugün 14 Kasım Dünya Diyabet Günü. Biz de Sağlık Müdürlüğü olarak diyabet ve aile kavramı üzerinde bir yürüyüş etkinliği gerçekleştirdik. Burada diyabette egzersizi ön plana çıkarmaya çalıştık farkındalık oluşsun diye. Diyabet küresel bir halk sağlığı sorunu ve bazı otoritelere göre dünyayı salgın olarak tehdit etmekte. Bugün dünyada yapılan çalışmalara göre 425 milyon diyabetli bulunmakta ve 2040 yılında da 640 milyona çıkacağı tespit edilmekte. Bunların çoğunun yüzde 50’den fazlasının tip 2 diyabet dediğimiz önlenebilir diyabet olduğu bilinmekte. Bunun için risk faktörlerinin iyi bilinmesi gerekiyor ve ailenin de iyi yönetilmesi gerekiyor. Aile bu konuda eğer eğitimli olursa diyabeti iyi bir yönetim şekliyle engelleyebilir. Ülkemizde de her 7-8 kişiden 1’i diyabet olarak biliniyor. Ayrıca yine 2 diyabetliden 1’i de tanı almamış diyabet, kendisini diyabet hastası olarak da bilmiyor. Bunun için öncelikle dengeli ve düzenli beslenmeli, diyabetten korunmak için yine egzersizler yapmalı yürüyüş etkinliği başta olmak üzere. Yine diyabet konusunda eğitimli olmalıyız. Özellikle çocukluk çağında egzersizi ön plana çıkartıp, bu konuda çalışmalar yapmamız gerekir. Çocuklarımızda sporu öncelik tutmamız gerekir. Bu konuda da Milli Eğitimle ciddi çalışmalarımız var, bu çalışmaları da artıracağız” dedi.