10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya’nın Taşova ilçesinde, 1.si düzenlenen ’Hamsi Festivali’nde katılımcılara, yağda ve tencere ile kızartılan yaklaşık 500 kilo hamsi ikram edildi.
Taşova Belediyesi ile Taşova Karadeniz Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından ilk kez ’Hamsi Festivali’ düzenlendi. Taşova Şehir Meydanı’nda etkinlik için yaklaşık 25 kişi görev alıp, ocağın ve tencerelerin başına geçti. Yağda kızartılan 500 kilo hamsi, vatandaşlara ikram edildi. Festivalin eğlence kısmı yaşanan Elazığ Depremi’nden dolayı gerçekleştirilmedi.
AK Parti Amasya Millet Vekili Hasan Çilez ve Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk ocak başına geçerek hamsinin kızartılması hakkında bilgi aldı.
AK Parti Amasya Millet Vekili Hasan Çilez, “ Elazığ’da bir deprem meydana geldi. Ciddi manada hasarın olduğu can kayıplarının olduğu bir deprem. Allah milletimizi bu tür felaketlerden korusun. Ben bu depremde vefat eden kardeşlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Tüm aziz milletimizin başı sağ olsun. Bugün de güzel bir kültürel etkinlik için buradayız. Karadeniz Kültür Yardımlaşma Derneği’mizin Taşova’da bulunan kardeşlerimiz kurduğu bu dernek, 1.sini düzenlediği bir ‘Hamsi Festivali’ var. Bu festival şurada görüyorum. Taşovalı hemşerilerimiz sıraya girmiş. Bu hamsinin tadına lezzetine bakacaklar ama hepsinden önemlisi birlik ve beraberliklerini bir araya getiriyorlar. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Ve emeği geçen bu dernekteki tüm arkadaşlara, Belediye Başkanımıza, emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum.” Dedi.
Taşova Belediye Başkanı Bayram Öztürk, festivalin 1.si düzenlediklerini belirterek, “Taşova Karadeniz Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin ‘Hamsi Festivali’ adı altında düzenlediği güzel bir festival var. Tabii bizim atalarımız dediği gibi “çay bahane asıl olan muhabbettir” dolayısıyla hamsi bahanedir burada. Asıl olan insanların bir araya gelmesi Taşova’da yaşayan birlik ve beraberliğe de her zaman muhtaç olduğumuz bu günlerde bu insanların, dostlarımızın, hemşerilerimizin bir araya gelmesidir mesele. Bu tür festivaller kaynaşmayı, dayanışmayı, bir arada olmayı daha da artıran önemli etkinliklerden bir tanesidir dedi.