Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya elması, özellikle misket elması olarak bilinen özel bir çeşidi ile ünlüdür. Bu benzersiz elma çeşidi, bölgeye özgü coğrafi işaret tescili ile koruma altına alınmıştır, böylece tüketiciler Amasya elmasının eşsiz aroması ve nefis tadıyla buluşurken, aynı zamanda kalite ve güvenceye de sahip oluyorlar.
Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, her yıl düzenlediği elma hasadı programı ile Amasya elmasının bereketini kutluyor. Bu yıl beklenen 8 bin tonun üzerindeki misket elması üretimi, bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlayacak. Amasya elması, sadece lezzetiyle değil, aynı zamanda ekonomik potansiyeliyle de öne çıkarak, bölgeye ve ülke geneline değer katmaya devam ediyor.Amasya Valisi Yılmaz Doruk, Amasya’da elma üretimi ve işlenmesine destek sağlanacağını belirterek, “Yıllık ortalama 170 milyon TL’lik ekonomik gelir sağlayan elmadan birkaç kat daha kazanç elde edilebileceğini” ifade etti. Vali Doruk, Amasya misket elmasının üretimini teşvik ederek, elmanın şehir için büyük bir potansiyel taşıdığını vurguladı.Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün düzenlediği elma hasadı programında Vali Doruk, arkeolojik kanıtlarla desteklenen Amasya’da 2 bin yıldan fazla bir süredir elma yetiştirildiğini belirtti. Elmaların tarih boyunca bu topraklarda önemli bir rol oynadığını vurgulayarak, Amasya’nın elma üretimine verdiği destekle bu geleneği sürdürmeyi amaçladıklarını söyledi.Amasya İl Tarım ve Orman Müdürü Gürol Çetin, bu yıl Amasya genelinde 8 bin tondan fazla misket elması üretiminin beklenildiğini paylaştı. Misket elmasının özel bir coğrafi işaret tescili olduğunu ve bu yılki hasadın bereketli geçtiğini belirterek, Amasya’nın ekonomik potansiyelini daha da artırmak için elma üretimine yönelik desteklerin devam edeceğini ifade etti.