SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

“Parkinson Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Değildir”

“Parkinson Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Değildir”
Bu haber 12 Nisan 2023 - 13:55 'de eklendi ve 137 views kez görüntülendi.
Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Öğretim Görevlisi Selçuk Sezikli, “Hareket bozukluğu hastalıklarından en çok bilineni parkinson hastalığıdır. Parkinson hastalığı, dopamin üreten beyin hücrelerinin kaybı sonucu ortaya çıkar. Dopamin, hareketlerimizin düzenli ve doğru çalışması için gereklidir” dedi.
“Parkinson Hastalığı Ölümcül Bir Hastalık Değildir”
Başhekim Sezikli, “Parkinson hastalığının tanısı iyi bir nörolojik muayene ile klinik olarak konulur. Parkinson hastalığında ilaç tedavisi uygulanır. Ölümcül bir hastalık değildir. Bu konuda ilaçların tam saatinde alınması çok önemlidir. İlaç tedavisinin yanı sıra düzenli egzersiz çok önemlidir” diye konuştu.
Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir
Sıklıkla ellerde titreme ile başlar. Bununla birlikte;
Hareketlerde yavaşlama,
Yüzde donukluk,
Yürürken kol salınımında azalma,
Ufak adımlarla yürüme,
Konuşmada yavaşlama,
Ağızdan salya akması,
Yazıları küçülmüş olarak görmek,
Koku duyusunda azalma,
Uyku problemleri görülür.
Hastalığın Evreleri Nelerdir
Başhekim Sezikli hastalığın evreleri ile ilgili, “Hastalık 5 aşamaya ayrılmıştır. İlk aşama ellerde titreme görülmesidir. İkinci aşama da kas sertliği oluşur ve titreme daha belirgindir. Üçüncü aşama da denge kaybı ve düşmeler görülmeye başlanır. Dördüncü aşama da hasta, yardımsız ayakta durabilir ancak yürüteç yardımıyla yürür. Beşinci aşama da ise artık hastalığın ileri evresidir. Hastalar tekerli sandalyeye ihtiyaç duyarlar” diye söyledi.
Parkinson hastalarının hayatını kolaylaştırabilmek için; Halı, kilim gibi yer döşemelerinin kaldırılması, Banyo ve tuvalet duvarlarına destek tutacakların takılması, İçecek için pipet kullanımı, Varsa kapı eşiklerinin kaldırılması, Rahat tutulabilen çatal, bıçak kullanılması uygun olacaktır.” diye konuştu.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA