Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Milli güreşçi Hamit Kaplan’ın vefatının 47. Yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı.
Başkan Sarı mesajında; “5 Ocak 1976 yılında Çorum’da geçirdiği trafik kazası sonucu vefat eden Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Milli Güreşçi Hamit Kaplan’ı ebediyete intikalinin 47’inci yıldönümünde rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.
Sarı mesajının devamında; “En eski Türk sporlarından bir tanesi olarak bilinen güreş, milletimiz açısından her dönem önemli bir yere sahip olmuştur. Bir ibadet şekli olarak algılanmış, güreşe ve güreşçiye ayrı bir değer atfedilmiştir. Hatta Türk milleti kahramanlarını, güçlü insanlarını pehlivan olarak nitelendirmiş, Güreş yapan insanları da paralel bir sosyal statüye koyarak aynı unvanla adlandırmıştır. Güreş Türk milleti için milli ve dini motiflerle donatılmış köklü bir gelenek olmuştur. Bu köklü gelenek ona mensubiyet şuuru ile bağlı olan, sembol şahsiyetler tarafından günümüze kadar taşınabilmiştir. Bu sembol şahsiyetlerden bir tanesi de bugün anma programı için bir araya geldiğimiz, Hamamözü ilçesi nüfusuna kayıtlı olan ve 5 Ocak 1976 yılında geçirdiği trafik kazası sonucu hayatını kaybeden dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamit Kaplandır. Bugün ölümünün 47’inci yıl dönümünde kabri başında, bu büyük şampiyonu anıyor ve büyük hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Mekânı cennet olsun” diye konuştu.