Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Hatay’da koordinatör Vali olarak görevlendirilen Amasya Valisi Mustafa Masatlı, yaraların sarılması için çalışmalarına aylardır deprem bölgesinde devam ediyor.
Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açmasının ardından tüm imkanların seferber edildiği Hatay’da, binaların enkazları nedeniyle kullanım suyu verilemeyen bölgeler için 459 sokak çeşmesi yapıldı.
Pazarcık ve Elbistan merkezli 6 Şubat’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle kentin hasar gören su ve kanalizasyon altyapısının eski haline kavuşturulması amacıyla yürütülen çalışmalar Koordinatör Vali Mustafa Masatlı tarafından sürdürülüyor.
İstanbul, Ankara, Konya ve Antalya`dan gelen su ve kanalizasyon idaresi ekiplerince, moloz yığınları nedeniyle su verilemeyen bölgelere ise vatandaşların kullanımına sunulmak üzere çeşmeler yerleştiriliyor.
Hem enkaz alanlarında çalışanlar hem de depremzedeler, kullanma suyu için bu çeşmelerden faydalanıyor.
Kentte su ve kanalizasyon çalışmalarından sorumlu koordinatör olarak görevlendirilen Amasya Valisi Mustafa Masatlı, tarihin en büyük felaketlerinden birinin yaşandığını söyledi.
“DEPREM BÖLGESİNDE 459 SOKAK ÇEŞMESİ YAPILDI”
Depremlerden en çok etkilenen illerin başında Hatay’ın geldiğini ifade eden Masatlı, “Yaşanan büyük afet sonrasında Hatay`da su şebeke altyapısı büyük tahribata uğramış ve depremden etkilenen vatandaşlarımız su temininde ciddi sorunlar yaşamıştır.” dedi.
Vali Masatlı, hızlı müdahaleler sayesinde sorunların çözüme kavuşmaya başladığını vurguladı.
Enkaz alanlarının yoğun olduğu bölgeler için alternatif çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Masatlı;”Vatandaşlarımızın temiz kullanım suyuna erişimlerini sağlamak bakımından farklı bir yöntem izleyerek, şehrimizin ana caddeleri ve sokaklarındaki enkaza yakın yaşam alanlarına sokak çeşmeleri yaptırmış bulunuyoruz. Sokak çeşmeleri geçmişten beri kültürümüzün bir parçasıdır. Enkaz alanlarından dolayı su veremediğimiz bölgelere şu an itibarıyla 459 çeşme yaptırdık. Halkımız çeşmeler vasıtasıyla kullanma suyuna erişim sağlamaktadır. İlçelere verilen sular arıtma tesisinde arıtılıp klorlandıktan sonra şebekeye aktarılıyor’ ifadelerini kullandı.