SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

ÇAYIR TIRTILI İLE İLGİLİ ALARM VERDİ

ÇAYIR TIRTILI İLE İLGİLİ ALARM VERDİ
Bu haber 30 Temmuz 2022 - 13:18 'de eklendi ve 317 views kez görüntülendi.

Amasya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ayçiçeği tarlalarına dadanan ve tarıma büyük zarar veren çayır tırtılı ile ilgili alarm verdi. Çiftçilerin en kısa zamanda tarlalarını ve ürünler kontrol etmesini istedi.
Özellikle ayçiçeği ve mısır alanlarına dadanarak bitkilerin yaprak, çiçek ve tomurcuklarını yiyen çayır tırtılı, Amasya’da da tespit edildi. Tespit edildiği bölgelerdeki tarım arazilerini ve özellikle ay çiçeği bitkilerine zarar veren çayır tırtılı ile ilgili, Amasya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, çiftçileri uyardı. Çiftçilerden derhal tarlalarını ve özellikle ayçiçeklerini kontrol etmesini ve zararlı tespiti halinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirmesi ve ilaçlaması istendi.
Konu ile ilgili olarak Amasya İL Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda; “İlimiz ayçiçeği ekiliş alanlarında çayır tırtılı zararlısı çıkışı tespit edilmiştir. Acilen kendinize ait ayçiçeği ve mısır ekili alanlarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayçiçeği ve mısırda çayır tırtılı zararlısı görüldüğünde ilaçlama ve hasat tarihi arasındaki süreye dikkat ederek sabah erken veya güneş batımına yakın saatlerde deltamethrin etkili insektisit ile dekara ( 100 litre suya 25 ml. İlaç ile ) kimyasal mücadele yapılması gerekmektedir. Zararlı görülmese dahi hasata kadar sık sık kontrol ediniz. Önemle duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA