SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

Çambükü İçin Eş Zamanlı İmza Kampanyası Düzenlendi

Çambükü İçin Eş Zamanlı İmza  Kampanyası Düzenlendi
Bu haber 17 Ocak 2023 - 9:57 'de eklendi ve 194 views kez görüntülendi.

13 Ocak 2023 Cuma günü İstan-bul Kadıköy’de, Kadıköy Kayma-kamlığı izni ile Çam-bükü köyünde Orga-nize Sanayi Bölgesi yapılmaması için çevre örgütlerince imza kampanyası düzenlendi.
İklim Adalet Ko-misyonu, Ekoloji Birliği, DİSDER ile birlikte yapılan 1 saatlik ıslak imza sayısı 500 kişiyi geçti. Yine Saat 12.30 ile 13.30 arasında Çambükü köyüyle birlikte imza kampanyası gerçekleştirildi.
İmza kampanyası metni:“OSB yapılırsa :Yüzlerce yıllık ge-çim kaynakları ellerinden alınacak
Yeşilırmak kesinlikle Ergene gibi Zehir akacak
Bu kirlilik ; Amas-ya , Tokat ve dökül-düğü Samsun ilin-deki tüm canlı ve tarım yaşamını biti-recek..! Trakya Ergene Irmağı gibi ..!Karadeniz’de Hamsi biter..! Ülkedeki gıda güvenliği ve arzı kesinlikle riske girer..! Fiyatlar patlar!2021 yılı içerisinde Amasya, Taşova ilçesine bağlı Çambükü Köyü halkının yaşam alanlarının hemen yanından başlayacak şekilde köyün tarım ve hayvancılık yap-tığı alana Organize Sanayi Bölgesi(OSB) yapılmasına karar verildi. ÇED rapo-runa gerek görül-meden, OSB yapıla-cağı gerekçesiyle, hukuki süreç devam ederken, geçim kay-nakları olan mera, ceviz, bamya, şeftali, mısır ekili tarlaları yok edilmeye baş-landı.Yüzlerce ağaç katledildi!Doğaya dokunursak bileme-yeceğimiz sorunlarla karşılaşırız. Çam-bükü kadınları önde olmak üzere köylü-ler direnişe baş-ladılar.Köyde OSB istemiyorlar! İstemi-yoruz!Bilirkişi köyde keşif yaptı ve OSB uygun değildir dedi, yne de projeden vazgeçilmedi.Planlanan Organize Sanayi Bölgesi mezarlık alanını da içine alacak şekilde yok edilmek isteniyor. Tarım ve hayvancılık yaparak kendi ekmeğini kazana-biliyorken, şimdi ellerindeki bir avuç topraklarını da alacaklar!“Toprağımiza, doğamıza sahip çıkmaya devam edeceğiz” diyen Çambükü halkı yalnız değildir!”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA