Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Yoğun kar yağışı sonrası kentte etkisini gösteren dondurucu soğuk hava, buz sarkıtlarının oluşmasına sebep oluyor. Çatı saçaklarından aşağı uzanan dev buz sarkıtları bir faciaya sebep olabilir. Olası bir facianın önüne geçmek için buz sarkıtlarının altında durmamak ve saçak altında yürümemek büyük önem taşıyor.Amasya Şehir Merkezinde etkisini yoğun bir şekilde gösteren kış şartları ve yoğun kar yağışı beraberinde bir takım sorunlar getirdi. Sağanak yağmur ardından bastıran ve günlerce süren yoğun kar yağışı kenti esir aldı. Uzun yıllardır bu kadar karın yağmadığı kent, bir günde beyaz örtü ile örtüldü.Kar yağışı sonrası hava sıcaklığının sıfırın altında seyretmesi de don olaylarının görülmesine sebep oldu. Birçok ara sokak bu sefer de buza teslim oldu. Kara yollarında görülen buzlanma, trafik kazalarına sebebiyet verebilir. Bunun önüne geçebilmek için Amasya Belediyesi ekipleri yollardaki buzlanmaya karşı sürekli tuzlama çalışması yapıyor.Soğuk havaların sebep olduğu bir başka tehlike ise buz sarkıtları. Eriyen kar suyunun çatılardan aşağı damlarken soğuyup donması ile oluşan buz sarkıtları, çatılardan aşağı sarkarak vatandaşların can güvenliğini tehdit ediyor. Çatı saçaklarında oluşan devasa buz sarkıtları kimi zaman 1 metreyi bulabiliyor.Yaşanabilecek tehlikelerin önüne geçmek için Amasya Belediyesi İtfaiye Ekipleri, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını temizlemeye başladı. Kentin dört bir yanında oluşan buz sarkıtlarının bir faciaya sebep olmaması için vatandaşların, buz sarkıtlarının altından yürümemesi gerektiğinin altı çizildi.