SON DAKİKA

ART Amasya Radyo ve Televizyonu

BAKAN YARDIMCISI SERDAR ÇAM MERZİFON’A GELİYOR

BAKAN YARDIMCISI SERDAR ÇAM MERZİFON’A GELİYOR
Bu haber 25 Nisan 2023 - 9:26 'de eklendi ve 280 views kez görüntülendi.

Restorasyonu Vakıflar Genel Müdürlüğü Tokat Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanan Amasya Merzifon Çay (Ahçı Hüseyin Ağa) Camii, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın katılımıyla 25 Nisan 2023 tarihinde öğle namazı sonrasında yeniden ibadete açılıyor.
Vakıflar Tokat Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, yaptığı açıklamada, “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Amasya Merzifon Çay (Ahçı Hüseyin Ağa) Camii Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın katılımıyla 25 Nisan 2023 tarihinde yeniden cemaatiyle bir araya geliyor. 18. Yüzyılda inşa edilen Çay Camii, tavan ortasında büyükçe dikdörtgen yüzeyden aşağıya doğru çıkıntı teşkil eden pervazların ortasında beşgen yıldız ve baklavalardan oluşan geometrik biçimler geçme halinde işlenmiş kalem işi süslemeleriyle dikkat çekmektedir. Eser, dikdörtgen planlı yarı ahşaptır ve çatısı bakır kaplıdır. Kuzey cephede beden duvarlarının uzantısı olan yan duvarlar ve bu duvarları ortada paye ile birleştiren iki tuğla kemer son cemaat yerini oluşturmaktadır. Camii ana mekan tavanı ahşap çıtalıdır ve karışık renklerden oluşan çarkıfelek panolar bulunmaktadır. Avlu giriş kapısının tamamı ahşaptır ve geometrik oymaları dikkat çekicidir.
Restorasyon Kapsamında Yapılan İşler
Tarihi caminin restorasyonu kapsamında; eserde bulunan ahşap elemanların yüzeylerinde yağlı boya ve vernik temizliği yapıldı. Mihrap ve minber üzerinde özgün kalemişi itinalı boya raspası sonucu ortaya çıkarıldı. Eserin ahşap zemin döşemesi ve ahşap tavanı yenilendi. Minare üzerindeki yağlı boya raspası yapıldıktan sonra ahşap koruyucu sürüldü. Cami çevre düzenlemesi yapılarak eser döneminin özelliklerini yansıtması sağlandı” dedi.
Bölge Müdürü Kılınç yarın öğle namazı ile birlikte ibadete açılacak olan Çay Camii’nin açılışına tüm Merzifon halkını davet etti.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA