10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
amasyada-158-yillik-ramazan-gelenegi-yasatiliyor
Amasya Valisi Mustafa Masatlı, AK Parti Amasya Milletvekilleri Hasan Çilez ve Levent Karahocagil ile Belediye Başkanı Mehmet Sarı, ramazanın ilk iftarında asırlık geleneğin sürdürülmesi için bando takımı ile Harşena Kalesi’ne çıktı. İftar saatine yakın konser veren bando ekibi, kahramanlık türkülerini ve popüler şarkıları seslendirdi.
‘158 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRÜYORUZ’
Amasya’nın, Türk-İslam kültürünün önemli unsurlarını barındırdığını belirten Amasya Valisi Mustafa Masatlı konuşmasında şunları kaydetti;
“158 yıldır burada olan bir gelenek var bizde onu sürdürüyoruz. Amasya’da ramazanlar diğer şehirlerimize göre daha farklı geçiyor. Bu tür geleneklerin her zaman yaşatılması gerekiyor. Ramazan ayının, birliğimize, beraberliğimize, yardımlaşma duygumuza katkı sağlamasını temenni ediyorum” dedi.
‘AMASYA’DA DOLU, DOLU BİR RAMAZAN GEÇİRECEĞİZ’
Elektriğin olmadığı dönemlerde vatandaşlara iftar ve sahur vakitlerinin yaklaştığının bandoyla, vaktin dolduğunun ise top atışıyla duyurulduğunu söyleyen Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise;
“Ramazan birliktir, berekettir, paylaşmak ve bölüşmektir. Amasya’da uzun zamandır sürdürülen bir geleneği devam ettirmek için bu yıl da Harşena Kalesi’ne çıktık. Bu sene 158’nci yılını burada ifa edeceğiz, asırlık geleneği devam ettiriyoruz. Bu yıl ramazan topumuzla, bandomuzla ve düzenleyeceğiz ramazan etkinlikleriyle Amasya’da dolu, dolu bir ramazan geçireceğiz” diye konuştu.
Amasya Mutasarrıfı Ziya Paşa tarafından 1864 yılında iftar ve sahur vakitlerini kent sakinlerine duyurmak üzere kullanılmaya başlanan ramazan topu, Amasya Valisi Mustafa Masatlı ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı tarafından ateşlendi.