Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ormanlardaki “delice” adıyla da bilinen yabani zeytin ağaçları aşılandı. Aşılama ile ormanlardan gelen ekonomik kazancın arttırılması hedefleniyor. Amasya Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Vezirköprü’de Ormanların Güzelliğini ve Ekonomisini Artırmak İçin Yabani Zeytin (Delice) Aşılama Çalışmaları yapıldı. Amasya Orman Bölge Müdürlüğü, sorumluluk bölgesinde bulunan orman alanlarının özelliklerini ve değerlerini ortaya çıkararak topluma hizmet etmeyi ve ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan faaliyetlerini sürdürüyor.
Orman işletme müdürlükleri tarafından yürütülen ormancılık faaliyetleri çerçevesinde odun dışı ve bitkisel ürünlerin değerlendirilmesi, çoğaltılması ve ekonomiye kazandırılması için yeni projeler geliştiriliyor ve hayata geçiriliyor. Bu kapsamda, Vezirköprü Orman İşletme Müdürlüğü Ağaçlandırma şefliği, orman köylülerine yeni gelir kaynakları sağlamak amacıyla Susuz köyü mevkiinde 20 hektarlık alanda Yabani Zeytin (Delice) aşılama çalışmaları gerçekleştirdi. Yabani Zeytin (Delice) Rehabilitasyonu Eylem Planı çerçevesinde gerçekleştirilen bu aşılama çalışmalarıyla orman alanlarındaki yabani zeytin ağaçları ve diğer gelir getirici türler, bölgedeki orman köylülerine yeni bir gelir kaynağı oluşturacak şekilde iyileştirilip ekonomiye kazandırılacak. Doğal olarak yetişen zeytin ağacına “yabani zeytin” veya “delice” adı veriliyor. Bu türün rehabilitasyonu ve aşılama çalışmalarıyla orman köylülerine ekonomik anlamda yeni fırsatlar yaratmak için çalışmalar titizlikle sürdürülüyor.