10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
55.’si kutlanmakta olan Kütüphaneler Haftası Saraydüzü Kışla Binası Milli Mücadele Müzesi ve Kongre Merkezinde 26 Martta kutlanmaya başladı.
Amasya Vali Yardımcısı M. Ercan Aslantaş, Amasya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Gül, Amasya Üniversitesi Öğretim Görevlisi, kurum müdürleri ve öğrencilerin katıldığı törende dereceye giren öğrencilere plaket ve ödül verildi.
Amasya İl Halk Kütüphanesi Müdürü Mustafa Gül, günün anlam ve önemini belirten açılış konuşmasında şu ifadeleri kullandı; ”Kütüphaneleri çevreye daha iyi tanıtmak ve kütüphanelerden vatandaşların daha çok yararlanmalarını sağlamak amacı ile 1964 yılında başlatılmış o günden bu güne kadar her yıl Mart ayının son haftası çeşitli temalar ve etkinliklerle kütüphaneler haftası olarak kutlanılmaktadır.
Bu yıl 25-31 Mart tarihleri arasında ülkemizin her tarafından sürdürülebilir kalkınmada kalkınma da kütüphanelerin rolü’ ana teması ile şehitlik etkinliklerle kutlanmaktadır. Kütüphaneler yazının bulunması ve kayıtlı bilgi ve belgenin oluşmaya başlaması ile birlikte tarihsel ve toplumsal bir ihtiyaç neticesinde ortaya çıkmış kuruluşlardır.
Kütüphanelerin görevi: Üretilen bilinen ve bulunan bilgileri ve belgeleri kayıt altına alarak onları her vatandaşın faydalanabileceği erişilebilir bir duruma getirmek ve muhafaza ederek gelecek kuşaklara aktarmaktır.
Ayrıca her yaş ve seviyedeki vatandaşlarımızın dil, din, ırk ve cinsiyet gözetmeksizin halkımıza hizmet veren kütüphaneler memleketimizin ekonomik sosyal ve kültürel kalkınmasına yardımcı olan yaygın eğitim kuruluşlarımızdan biridir.
Bilindiği gibi bilgi ve belge bankaları olan kütüphaneler ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasında laboratuvar görevi üstlenmektedirler.
Aynı zamanda her gün önünden geçip gittiğimiz bir şehrin kütüphanesinde yüzlerce, binlerce yılın birikimi durmaktadır.