Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.
10:11 - Amasya Moda Tasarımı Öğrencileri: Deprem Bölgesine Yardım Elini Uzatıyor
16:34 - Hamamözü’nde Kızırcaören Deresi Islah Çalışmaları Başladı
16:21 - Amasyalılar, 19 Mayıs’ta Ece Mumay Konseri ile Coşkulu Anlar Yaşadı
15:20 - BELEDİYE BAŞKANI İLE RÖPORTAJ
15:52 - Şanlıurfa Karaköprü Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden ayvaza ziyaret
15:41 - Amasya Orman Bölge Müdürlüğü Personel Alıyor
15:35 - Elleri öpülesi annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum
11:36 - Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren buluşma bu sefer Amasya’da gerçekleşti
16:43 - EFSANE GÖZ DOKTORU KADİR EKERCAN: AMASYA TABİPLER ODASI BAŞKANI SEÇİLDİ
16:38 - Amasya’nın Tek Kadın Kaymakamı Şeyma Şendur, Hamamözü’nde Görevini Tamamladı
Ak Parti Amasya İl Başkanı Ekrem Toto, 15 Ekim’in Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü olduğu kapsamında bir mesaj yayımladı.
Başkan Toto, mesajında 15 Ekim’in dünya genelinde “Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü” olarak kutlandığını ve bu özel günün, görme engelli bireylerin güvenliği ve yaşamlarını kolaylaştırmayı hedeflediğini vurguladı.
Toto, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Beyaz bastonun kullanımı, 1921 yılında Londra’da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden fotoğraf sanatçısı James Biggs’in, kendisini dış dünyaya tanıtmak ve fark ettirmek amacıyla bastonunu beyaza boyamasıyla başlamıştır. Daha sonraki yıllarda bu uygulama, birçok ülkede yaygınlaşmış ve görme engelli bireylerin günlük hayatlarını kolaylaştırmıştır. Fransa’da Körler Örgütü, 1931 yılında beyaz bastonu resmi bir sembol olarak kabul etmiştir.
Engelsiz bir yaşam, tüm dünya vatandaşlarının vazgeçilmez ve göz ardı edilmemesi gereken bir insan hakkıdır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bize gösterdi ki, birtakım engellerden dolayı ekonomide de kamuda, iş hayatında da fırsat verilmeyen, önü açılmayan engelli kardeşlerimiz, fırsat verildiğinde ülkeleri, kendileri, memleketleri için ne kadar güzel işler, projeler üretebileceklerini gösterdiler. Yeter ki kamu kurumlarımız, devletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, toplumumuz, bizler, engelli kardeşlerimize yapacakları işleri ve hizmet edecekleri fırsatları sunabilelim. Yani sorun fırsatı sunmayanlarda. O fırsat sunulduğunda engelli kardeşlerimizin en güzel ve en üst seviyede değerlendirdiklerini gördük.
Görme engelli vatandaşlarımıza karşı duyarlılık göstermeli, onların günlük hayatlarını kolaylaştırmak ve desteklemek için elimizden geleni yapmalıyız. Dünya Beyaz Baston Görme Engelliler ve Güvenlik Günü tekrar kutlu olsun.”